2023. gada 20. aprīlī plkst. 16.30 LU Humanitāro zinātņu fakultātes (Visvalža ielā 4a, Rīgā) 402. auditorijā notiks Valodniecības un literatūrzinātnes un Mūzikas, vizuālo mākslu un arhitektūras nozaru promocijas padomes atklātā sēde, kurā disertāciju zinātnes doktora grāda (Ph.D.) iegūšanai humanitārajās un mākslas zinātnēs aizstāvēs Santa Briede.

Temats – „Īpašvārdi latviešu un lietuviešu leksikogrāfijā”.

Recenzenti: profesors Andrejs Veisbergs, Latvijas Universitāte; vadošā pētniece Antra Kļavinska, Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija;  profesore Daiva Sinkevičiūte (Daiva Sinkevičiūtė), Viļņas Universitāte.

Ar promocijas darbu var iepazīties LU Daudznozaru bibliotēkā un LU Humanitāro zinātņu fakultātes 304. telpā.

ANOTĀCIJA
Promocijas darbā “Īpašvārdi latviešu un lietuviešu leksikogrāfijā” pētīta iespiesto latviešu un lietuviešu īpašvārdu vārdnīcu struktūra. Teorētiskajā daļā sniegts pārskats par latviešu un lietuviešu onomastiskās leksikogrāfijas darbiem, kā arī apskatīti dažādi vārdnīcu struktūras aspekti. Praktiskajā daļā galvenā uzmanība pievērsta četriem struktūras aspektiem – ietvara struktūrai, makrostruktūrai, mikrostruktūrai un norāžu struktūrai. Analizējot ietvara struktūru, skatīti vārdnīcu komponenti, kas atrodas pirms vai pēc šķirkļu saraksta. Pētot makrostruktūru, uzmanība pievērsta lemmu atlasei, lemmu un sublemmu šķīrumam, kā arī to kārtojumam. Praktiskajā daļā apskatīta gan konkrētā, gan abstraktā latviešu un lietuviešu īpašvārdu vārdnīcu mikrostruktūra. Apskatot norāžu struktūru, šķirtas četru veidu norādes: šķirkļa iekšējās norādes; norādes uz citiem šķirkļiem; norādes uz kādu citu vārdnīcas daļu; norādes uz avotiem ārpus vārdnīcas.