
Lekcijas notiks LU Akadēmiskā centra Dabas mājā (Jelgavas iela 1) 1. stāvā 109. auditorijā no plkst. 12 līdz 14. Lekcija būs latviešu valodā.
Lekcijā tiks apskatīta šobrīd aktuālā diskusija epistemoloģijā jeb izziņas filozofijā par atšķirībām dažādu teoriju skatījumā uz izziņas, tostarp zinātniskās izziņas, praksēm. Šīs prakses balstās noteiktās normās, kuras ne vienmēr ir viegli saskaņojamas.
Vieslektors Artūrs Logins par savu lekciju:
“Tikai iedomājieties visus uzskatus, ko varētu veidot par savu pašreizējo fizisko vidi, par zvaigznēm, par zāles stiebriņiem pagalmā vai par nejaušiem vēsturiskiem faktiem. Šajā lekcijā es sniedzu pārskatu par neseno, ietekmīgo priekšlikumu evidenciālistu / epistemisko normu pārinterpretācijai (sk. Friedman 2018). Proti, es apsvēršu priekšlikumu, kas ierobežo nepiesārņošanas normu, attiecinot to uz jautājumu uzdošanu (vai izpēti, tātad – zētētisko jomu), sk. Balcerak Jackson et al. (drīzumā). Es arī apsvēršu priekšlikumu pārdomāt zētētiskos–epistemiskos konfliktus, atsaucoties uz sociālajām praksēm un to internalizāciju (sk. Fleisher 2025). Manuprāt, ne revizionisma priekšlikums, ne esošās atbildes uz to nav pilnībā apmierinošas. Pēc tam es atgriezīšos pie spriedzes problēmas, lai parādītu, ka teorētiska refleksija par interesantā lomu mūsu izpēšu veidošanā varētu palīdzēt tuvoties nepiesārņošanas–evidenciālistu spriedzes pārvarēšanai.”
Artūrs Logins ir docents (assistant professor) filozofijā Lavāla Universitātē Kvebekā, Kanādā. Pirms tam A. Logins ieņēma pēcdoktorantūras pētnieka amatus Cīrihes Universitātē, Dienvidkalifornijas Universitātē, King’s College Londonā, Humbolta Universitātē Berlīnē un Ženēvas Universitātē. A. Logins ir ieguvis doktora grādu Ženēvas Universitātē. Viņš ir publicējis grāmatu par normatīvajiem iemesliem (reasons) Kembridžas Universitātes izdevniecībā (2022) un līdzrediģējis sējumu par “knowledge-first” epistemoloģiju Oksfordas Universitātes izdevniecībā (2024). Viņa jaunākais manuskripts – Ievads “knowledge-first” epistemoloģijā – tiks publicēts “Bloomsbury Academic Press” 2026. gada februārī. Viņš ir publicējis rakstus žurnālos “Philosophical Studies”, “European Journal of Philosophy”, “Synthese”, “Erkenntnis”, “American Philosophical Quarterly”, “Analysis”, “Ethics” un citos.
Lekciju organizē LU HZF Filozofijas un ētikas nodaļa.
Papildu informācija: asoc. prof. Artis Svece (artis.svece@lu.lv)