2024. gada 7.-8.martā notiks Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātes (LU HZF)  un Rakstniecības un mūzikas muzeja rīkotā konference ““Atraitnes dēla” un “Eža kažociņa” autoram – 150”, kas veltīta Viļa Plūdoņa 150. dzimšanas dienai. Konference norisinās LU 82. starptautiskās zinātniskās konferences ietvaros.

Latviešu modernās literatūras pamatlicēju vidū Vilis Plūdons ir viena spilgtākajām personībām, poēmu “Atraitnes dēls”, “Uz saulaino tāli”, balāžu “Salgales Mada loms”, Jumis atriebējs”, “Dūkņu sils” autors. V. Plūdons ir bērnu literatūras rakstnieks –  daudzas paaudzes ir uzaugušas ar viņa “Eža kažociņu” un “Zaķīšu pirtiņu”. V. Plūdons vienmēr ir bijis cieši saistīts ar vēstures un literatūras procesiem, modernismu (psihodrāmas “Rēgi”, “Baigi”, “Fantāzija par puķēm”), viņš ir arī bēgļu gaitu dzejas un patriotiskās dzejas autors.

Konferencē 12 referātos tiks skatīta V. Plūdoņa darbība dažādos aspektos.

Konferences pirmās dienas izskaņā notiks Liegas Piešiņas saruna ar režisoru Viesturu Roziņu par poēmas “Atraitnes dēls” iestudējumu. Interesentiem konferences gaitā būs iespēja piedalīties HZF bakalaura studiju programmas “Latvistika” veidotajā spēlē “Ko Tu zini par Vili Plūdoni?”. Savukārt 8. martā plkst. 11.00 LU Humanitāro zinātņu bibliotēkā (Rīgā, Visvalža ielā 4a) tiks atklāta izstāde “Caur puķēm. Vilis Plūdons – 150”.   Izstādē būs aplūkojams arī LU Bioloģijas institūta Botānikas laboratorijas herbārijs, kas papildināts ar fragmentiem no Viļa Plūdoņa darbiem.

Konference notiks divas dienas:  7.martā  klausītāji gaidīti Rakstniecības un mūzikas muzeja “Tintnīcā” (Pulka ielā 8), bet 8. martā –  LU Humanitāro zinātņu fakultātē (Visvalža ielā 4a). 

Konferences programma

Laipni aicināti visi interesenti! 

Dalīties