No š.g. 20. līdz 25. jūlijam norisināsies ikgadējā Latvijas Universitātes (LU) Humanitāro zinātņu fakultātes (HZF) tradicionālās kultūras un mutvārdu vēstures ekspedīcija profesores Janīnas Kursītes vadībā, kas šogad tiek veikta sadarbībā ar LU Eksakto zinātņu un tehnoloģiju fakultāti (EZTF). Ikgadējs sadarbības partneris ir arī Rīgas Mākslas un mediju tehnikums. Par norises vietu, tāpat kā pagājušajā vasarā, izvēlēts Dienvidkurzemes novads, koncentrējoties uz Cīravas – Kazdangas – Bārtas – Pāvilostas apkaimi.

LU HZF zinātniskās ekspedīcijas notiek jau vairāk nekā 20 gadu. Kurzeme ir novads, uz kurieni pētnieku ceļi veduši vairākkārt. Pētīta suitu un kuršu ķoniņu kultūrtelpa, Dundagas un Saldus apkaime. Šī gada ekspedīcijas mērķis ir dokumentēt Dienvidkurzemes nemateriālo kultūras mantojumu, apzināt vietu un vēsturisko notikumu stāstus.

Ekspedīciju dalībnieku interešu lokā būs nostāsti par muižām Cīravā, Aizputē, Kazdangā un citviet; vietējo pieminekļu stāsti; viss, kam saistība ar novada vēsturi, un arī novada cilvēku dzīvesstāsti. Pierakstītās dzīvesstāstu intervijas pēc ekspedīcijas tiek nodotas glabāšanai un pētnieciskai izmantošanai LU HZF Filozofijas un Socioloģijas institūta Mutvārdu vēstures arhīvā. 

Šogad ekpedīcijā kopā ar tradicionālajā kultūrā ieinteresētiem HZF Valodu un kultūru studiju programmas doktorantiem, bakalaura programmas “Latvistika” studentiem dodas arī EZTF Kultūrvides mantojuma izpētes un aizsardzības bakalaura programmas studenti. Tāpat arī šajā gadā ekspedīcijā LU pētnieku grupai pievienosies Rīgas Mākslas un mediju tehnikuma topošie videooperatori, lai video sižetos fiksētu ekspedīcijas gaitu. 

24. jūlijā plkst. 18.00 Cīravas kultūras namā sadarbībā ar Dienvidkurzemes novada pašvaldību notiks seminārs, kurā ekspedīcijas dalībnieki iepazīstinās ar pagājušā gada ekspedīcijas rezultātiem, uzklausīs ekspertu ziņojumus par izglītības perspektīvām novadā. Tiks rādīta Rīgas Mākslas un mediju tehnikuma topošo operatoru sagatavotā dokumentālā filma par 2024. gada ekspedīcijā pieredzēto. Visi laipni aicināti!

Ekspedīcija ir daļa no LU īstenotā projekta “Dienvidkurzemes kultūras daudzveidības dokumentēšana un izpēte”, kam finansiālais atbalsts saņemts Kurzemes plānošanas reģiona īstenotās “Kurzemes kultūras programmas 2025” ietvaros VKKF mērķprogrammā “Latviešu vēsturisko zemju attīstības programma”. Ekspedīciju atbalsta Latvijas Universitāte. 

Dalīties