Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs

Pasaules grieķu valodas diena
Prof. Ilze Rūmniece
08.02.2018

9. februāris – Pasaules grieķu valodas diena. Ar tādu lēmumu 2018. gadu (un turpmākos) iezīmējusi Grieķijas valdība. Datums izvēlēts, pieminot grieķu tautas dzejnieku Dionīsiju Solomu (Διονύσιος Σολωμός 1798. 8. IV–1857. 9. II).

Grieķu valoda ir Eiropas senākā rakstveidā fiksētā valoda, kuras vēsture apzināta 3,5 gadu tūkstošos. Ar grieķu valodu pasaulē nākušas domas par demokrātiju, kritisku un teorētisku domāšanu, par runas prasmi un filozofiju, par valodas būtību, vērtību, sistēmu. Grieķu valoda devusi pasaulei tekstu kopumu, kas radījis literatūras veidu un žanru bāzi un zelta fondu, arī grieķu mitoloģiju – visiem atpazīstamos mītu varoņus un sižetus.

LU ir vienīgā augstskola Latvijā, kur akadēmiskā līmenī apgūst grieķu valodu – gan seno, teiksim, Sofokla un Aristoteļa valodu, gan to, kurā mūsdienās grieķi  runā visā pasaulē.

Grieķu valodas dienas priekšvakarā HZF Klasiskās filoloģijas katedras docētāji un Hellēnistikas centra aktīvisti saņēmuši pateicības vēstuli no Grieķijas vēstnieka Latvijā Aleksandra Ralla (Αλέξανδρος Ράλλης), kurš augstu novērtējis LU kolēģu darbu, grieķu valodas un tūkstošgadīgo kultūrvērtību nododot arvien jaunām studējošo paaudzēm Latvijā.

Latvijas Universitātē  grieķu valodai, kultūrai un tās vērtībai pasaulē tiks veltīti vairāki pasākumi 2018. gada garumā; tuvākie:

8. martā LU 76. zinātniskās konferences ietvaros starptautiska sekcija „Hellēņu dimensija” (programmu sk. https://www.lu.lv/konference/programma/?year=2018)

16. martā plkst. 18. 00 HZF 408. auditorijā tradicionālie „Jaungrieķu lasījumi” (D. Soloma dzeja, vada D. Dimiņš)

12.–14. aprīlī Kerkoviusa namā starptautiska konference grieķu valodas korpusa izpētes jautājumos „Corpus and usage-based approach to Ancient Greek: from the Archaic period until Koiné”

Bet 9. februāra rītā lai ieskanas domās gan tiem, kuri apgūst un mīl, gan tiem, kuri vēl gatavojas iepazīt, gan tiem, kuri neko par grieķu valodu vēl nezina, šīs dzejas rindas, ko rakstījis XX gadsimta grieķu dzejnieks Nobela prēmijas literatūrā laureāts:

Man ir dota grieķu valoda. Pieticīgs nams Homēra smilšainos jūras krastos.
Vienīgā doma un jūta – mana valoda Homēra smilšainos jūras krastos. (Odisejs Elitis)

Τή γλώσσα μοῦ ἔδωσαν ἑλληνική· τὸ σπίτι φτωχικὸ στὶς ἀμμουδιὲς τοῦ Ὁμήρου.
Μονάχη ἔγνοια ἡ γλώσσα μου στὶς ἀμμουδιὲς τοῦ Ὁμήρου (Oδυσσέας Ελύτης)