Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs

HZF arābistikas tēma - pirmā LNB Aksandrijas lasījumu ciklā

10.07.2017

Trešdien, 12. jūlijā plkst. 17.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) 4. stāva Mazajā zālē cikla “Aleksandrijas lasījumi” ietvaros notiks Latvijas Universitātes (LU) Humanitāro zinātņu fakultātes arābistikas speciālistes Ingrīdas Kleinhofas lekcija “An Nahda jeb arābu renesanse: no Napoleona ierašanās Aleksandrijā līdz Halīla Džibrāna “Pravietim””. Tā plānota kā pirmā no vairākiem šī cikla pasākumiem.

19. gs. otrajā pusē arābu pasaulē radās jauns intelektuāls strāvojums, kura pamatā bija nacionālisms, individuālisms un kritiska attieksme pret tradīcijām, autoritātēm un reliģiskām dogmām.  Pēc ilgā t.s. arābu literatūras (un kultūras) norieta jeb stagnācijas perioda 13.–19. gs. arābu domātāji un literāti vēlējās atkal vienot arābu tautu un sākt jaunu arābu valodas, filozofijas, zinātnes, literatūras un mākslas attīstības un uzplaukuma laikmetu – līdzīgu arābu Zelta laikmetam kalifāta ekspansijas laikā. Šai cīņai bija arī politisks mērķis – atbrīvoties no Osmaņu varas un ar  jaunu, spēcīgu ideoloģiju atjaunot arābu impēriju, kuras varenību visi arābi ar nostalģiju atcerējās. Arābu renesanse sākās Ēģiptē, domājams, Eiropas kultūras ietekmē pēc Napoleona ierašanās; attīstījās Beirūtā un Damaskā un izplatījās visās arābu valstīs. Sevišķi svarīgs jaunās literatūras un mākslas attīstībā ir Ziemeļamerikas arābu emigrācijas rakstnieku devums, piemēram, Amīna Rīhānī, Mihaila Naīmes un “Pravieša” autora Džibrāna Halīla darbi.

“Aleksandrijas lasījumu” norise saistāma ar LNB ciešo draudzību ar Aleksandrijas bibliotēku (AB) Ēģiptē. 2016. gada septembrī LNB nodibināts AB Draugu biedrības Latvijas atzars (Latvian Friends Association of the Library of Alexandria).

Tā galvenie mērķi un uzdevumi ir sekmēt zināšanu un domu apmaiņu par Ēģiptes un Aleksandrijas vietu no vissenākā laikmeta, cauri hellēnisma kultūrai, Romas impērijai, kristietības pirmsākumiem, islāma dominantei un arābu pasaulei līdz pat mūsdienām. Biedrība veicina izpratni vietējā sabiedrībā par AB nozīmi, un paredzēts, ka, piemēram, sanāksmes, publikācijas (tulkojumi), kultūras pasākumi varētu stiprināt Latvijas un Ēģiptes kultūras sadarbību un AB fundamentālo vēstījumu izplatīšanu.

Biedrības Latvijas atzarā apvienojušies dažādu nozaru (vēstures, valodu, literatūras, filozofijas, teoloģijas, politoloģijas u.c.), akadēmiskās vides, diplomātijas, politikas, kultūras un mākslas pārstāvji, tostarp Latvijā pastāvīgi dzīvojošie Tuvo Austrumu pārstāvji, kuri ir iekļāvušies Latvijas sabiedriskajā dzīvē.

2015. gada novembrī, LNB direktoram A. Vilkam atrodoties darba vizītē Aleksandrijā, Ēģiptē, notika saprašanās memoranda starp LNB un AB parakstīšana. Noslēgtā vienošanās paredz speciālistu, pieredzes un grāmatu apmaiņu starp abām institūcijām, sadarbību pētniecības un digitalizācijas jomā, kā arī kopīgu apmācību programmu izstrādi.

Pasākumā dalība bez maksas.

Informāciju sagatavoja:
Augusts Zilberts
Sabiedrisko attiecību speciālists
Latvijas Nacionālā bibliotēka