Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs

Stenforda sagaida AABS konferences dalībniekus
Latvisti pulcējas Stenfordā
Ojārs Lāms
13.06.2018.

No 1. līdz 3. jūnijam Stenforda Universitātē (The Leland Stanford Junior University) Kalifornijā notika Baltijas studiju veicināšanas asociācijas konference, kurā piedalījās arī ievērojams skaits latvistu, tajā skaitā Latvistikas un baltistikas nodaļas darbinieki profesors Ojārs Lāms un zinātniskā asistente Evelīna Zilgalve.

Baltijas studiju veicināšanas asociācija (Association for the Advancement of Baltic StudiesAABS) ir dibināta 1968. gadā ASV, un tā ir viena no pasaulē vadošajām akadēmiskajām organizācijām Baltijas lietu pētniecības jomā, un tajā apvienojušies pētnieki no ASV, Kanādas, Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Zviedrijas, Somijas, Vācijas, Austrālijas, Lielbritānijas, Krievijas, Izraēlas, Japānas un citām valstīm. Asociācijas konferences notiek katru otro gadu. Šogad konferences līdzorganizatore bija arī Stenforda Universitātes bibliotēka, kas ir viena no plašākajām Baltijas valstīm veltītās literatūras krātuvēm ASV.

Konference bija veltīta Baltijas valstu simtgadei un svinīgo noskaņu iezīmēja plaša kultūras programma, kas ar koncertiem, literāriem vakariem, filmu izrādēm un izstādēm piepildīja gan Stenforda Universitātes telpas, gan plašās brīvdabas teritorijas, ar izstādēm iesniedzoties arī Stenforda apmetnei līdzās esošās pilsētas Palo Alto tirdzniecības centrā.

Konferencē piedalījās apmēram pustūktotis dalībnieku un darbs bija organizēts 124 sekcijās, kas aptvēra plašu Baltijas jautājumu mūsdienu pētniecības jautājumu loku 15 tematiskās ievirzēs.

Latvistikas un baltistikas nodaļas latviešu valodniecības zinātniskā asitente Evelīna Zilgalve piedalījās konferences sekcijā “Sociolinguistics: Proper Names, Brand Names, Impoliteness, Elitism”, kurā prezentēja pētījumu “Latvian in the 21st Century Trade: The Usage of Latvian in Brand Names and Slogans” (Latviešu valoda 21. gadsimta tirdzniecībā: latviešu valodas lietojums zīmolu nosaukumos un saukļos).

Savukārt salīdzināmās literatūrzinātnes profesors Ojārs Lāms sekcijā “Issues in Literary Translation” piedalījās ar starpdisciplināru pētījumu “Tales of Contemporary Latvian Migration: Original and Translation in an Intercultural Paradigm” (Mūsdienu latviešu migrācijas stāsti: oriģināli un tulkojumi starpkultūru paradigmā), kas tapis un arī tika prezentēts sadrabībā ar tulkotāju, Berlīnes Brīvās universitātes viespētnieku un Islandes Universitātes vispārīgās valodniecības doktorantu Denu Dimiņu. Interese par mūsdienu migrācijas stāstiem starpkultūru literatūras diskursā un šo stāstu izstāstīšanas iespējām citvalodās Stenforda konferences dalībnieku vidū bija gana liela un raisīja dzīvu diskusiju. Lai gan sekcija norisēja svētdienas rīta agrumā, auditorija bija klausītāju pilna un daži konferences dalībnieki, kas bija apmetušies 50 km attālajā Sanfrancisko, pat bija braukuši ar taksometru, jo svētdienas rītā pirmās sesijas laikā vilcieni vēl nekursēja.

Konferences norises laikā bija iespēja satikt Baltijas jautājumu pētniecībā ieinteresētus kolēģus no dažādām pasaules universitātēm un  iezīmēt ļoti konkrētus sadarbības plānus jau pārskatāmai nākotnei, tāpat bija patīkami satikt Latvijas kolēģus, kuri darbojas šobrīd dažādās pasaules pusēs, stiprinot un attīstot latvistikas starptautiskās pozīcijas – emeritēto profesori Sigmu Ankravu, kas darbojas Indijā un baltu filoloģijas absolventi Aigu Veckalni, kas latviešu valodu un kultūru docē Vašingtonas Universitātē Sietlā.

Nākamā AABS konference notiks Ziemeļkarolīnas Universitātē Šarlotē 2020. gadā, bet nākošgad Eiropas Baltijas studiju konferencē pētniekus pulcēs Gdaņskas Universitāte Polijā.